Home Meets   |   Meet Schedule |   Meet Results   |   Girls Team   |   Special Olympics   |   Deep Freeze 2017










Proud Sponsors















State Championships Results
  2007  |   2011  |   2012
  2013 State Site  |   2013   2014  |   2015

State Cup Results
  2011   |   2012  |   2013
  2014  |   2015

Deep Freeze Results
  2008  |   2009  |   2010
  2011  |   2012  |   2013
  2014  |   2015




2016 - 2017 Boys' Team Information

The competitive teams at Sterling Academy of Gymnastics are built upon an invitation-only system by our team coaches. The individual levels are structured according to the USA Gymnastics national guidelines. The Boy's Team Director is Bob Donahue. Coaches are Bob Donahue, Liz Gonzalez and Chris Behrle. All team coaches are safety certified, professional members of USA Gymnastics, trained in First Aid and CPR, and attend regular clinics to stay up to date on all technical developments and skill requirements.

It is the goal of Sterling Academy of Gymnastics to provide a SAFE, STRUCTURED, and POSITIVE learning environment, and to provide our technical knowledge to each team member, so that he or she can reach his or her potential.

In order to accomplish this goal, we feel it is necessary to promote a program that instills principles based on hard work, self-motivation, self discipline, and respect for each other. Hopefully, these qualities will carry over into life outside of gymnastics.

We encourage all gymnasts and parents to attend the competitions and encourage the Sterling Teams as they compete against other teams from across the State and the Country. The meet schedule is available here.

More information is available at the front counter, or by calling the gym at (978) 422-7655.

START HERE! GO ANYWHERE!






Meet Photos by Linda Davis

2016-2017 RESULTS

Congratulations to Liam Arnold, Max Enis, Xavier Hitzrot, Bryan Perla
and Hunter Whitbeck on qualifying to the
2017 Junior Olympic National Championships!

Max Enis - Level 10 Floor Exercise Regional Champion
Bryan Perla - Level 10 High Bar Regional Champion
Timothy Trahan - Level 6 D2 Floor Exercise Regional Champion

Level 5 Team D2 - 1st place at Regional Championships
Level 8 Team - 2nd place at Regional Championships
Level 10 Team - 2nd place at Regional Championships
Level 8 Team - 1st place at State Championships
Level 8 Team - 2nd place at Brian Babcock Invitational
Level 10 Team - 6th place at Tim Daggett National Invitational
Level 8 Team - 3rd place at Tim Daggett National Invitational
Level 5 Division 2 Team - 2nd place at Tim Daggett National Invitational
Level 10 Team - 2nd place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 8 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 6 Division 2 Team - 2nd place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 5 Division 2 Team - 2nd place at Yellow Jackets Holiday Invitational





2015-2016 RESULTS

Congratulations to Max Enis, Stephen Nedoroscik,
Bryan Perla and Griffin Shaw on qualifying to the
2016 Junior Olympic National Championships!

Stephen Nedoroscik - Level 10 Pommel Horse National Champion
Bryan Perla - Level 10 High Bar Regional & National Champion
Max Enis - Level 9 Parallel Bars & All-Around National Champion
Owen Carney - Level 9 All-Around Regional Champion
Anthony Agnelli - Level 6 Still Rings Regional Champion

Level 10 Team - 2nd place at State Championships
Level 6 Team - 4th place at State Cup
Level 5 Team - 5th place at State Cup
Combined Teams - 3rd place at State Cup
Level 10 Team - 1st place at Boston Classic
Level 9 Team - 1st place at Boston Classic
Level 10 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 6 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational





2014-2015 RESULTS

Congratulations to Joe Bonanno, Max Enis, Stephen Nedoroscik, Bryan Perla,
Griffin Shaw and Max Sweet on qualifying to the
2015 Junior Olympic National Championships!

Joe Bonanno - Graduating Senior, Class of 2016
Recruited to Ohio State University Mens' Gymnastics Team

Stephen Nedoroscik - Level 10 Pommel Horse State, Regional & National Champion
Hunter Whitbeck - Level 7 All-Around State and Regional Champion

Level 9 Team - 2nd place at State Championships
Level 10 Team - 1st place at Boston Classic
Level 9 Team - 2nd place at Boston Classic
2nd place at New England Jr. Championships
Level 9 Team - 2nd place at TDNI
Level 6 Team - 4th place at TDNI
Level 10 Team - 5th place at BBI
Level 9 Team - 5th place at BBI
Level 9 Team - 2nd place at Boston Classic
Level 8 Team - 1st place at Boston Classic
Level 5 Team - 1st place at Boston Classic
Level 9 Team - 3rd place at Yellow Jackets Holiday Invitational





2013-2014 RESULTS

Congratulations to Griffin Shaw & Kevin Yu on qualifying to the 2014
Junior Olympic National Championships!

Max Enis - Level 7 All-Around State Champion
Owen Carney - Level 5 All-Around State Champion

Level 9 Team - 2nd place at State Championships
Level 5 Team - 3rd place at State Cup
Level 5 Team - 1st place at Boston Classic Invitational
Level 8 Team - 1st place at Boston Classic Invitational
Level 9 Team - 2nd place at Boston Classic Invitational
Level 5 Team - 3rd place at Gymnastics Village Invitational
Levels 8,9,10 Combined - 2nd place at Gymnastics Village Invitational
Level 8 Team - 1st place at Brian Babcock Invitational
Level 5 Team - 4th place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 8 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational





2012-2013 RESULTS

Congratulations to Joe Bonanno on qualifying to 2013 Junior Olympic National Championships!

Sam Davis - Level 7 Rings Regional Champion
Ian Skirkey - Level 7 P-Bars and All-Around Regional Champion

Riley Murphy - Level 7 Rings State Champion
Ethan Thibeault - Level 7 Floor, Vault and All-Around State Champion
Griffin Shaw - Level 7 Floor State Champion
Ian Skirkey - Level 7 Vault State Champion
Sam Davis - Level 7 P-Bars State Champion
Kevin Yu - Level 7 Pommel Horse, High Bar and All-Around State Champion
Max Enis - Level 6 Floor State Champion
Owen Carney - Level 5 High Bar State Champion


Level 7 Team - 2nd place at Regional Championships
Level 5 Team - 3rd place at Regional Championships
Level 7 Team - 2nd place at State Championships
Level 7 Team - 2nd place at Boston Classic Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Brian Babcock Invitational
Level 7 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational



2011-2012 RESULTS

Congratulations to Joe Bonanno and Jon Rydzefski on qualifying to 2012 Junior Olympic National Championships!

Stephen Nedoroscik - Level 8 P-Bars Regional Champion
Ethan Thibeault - Level 6 Rings & High Bar Regional Champion

Max Enis - Level 5 Rings State Champion
Sam Davis - Level 6 Vault & All-Around State Champion
Ian Skirkey - Level 6 Floor & Horse State Champion
Griffin Shaw - Level 6 P-Bars State Champion
Ethan Thibeault - Level 6 Floor, Horse & Rings State Champion
Conal McBride - Level 6 Vault State Champion
Kevin Yu - Level 7 Rings, Vault & High Bar State Champion
Stephen Nedoroscik - Level 7 Horse, P-Bars & All-Around State Champion
Jon Rydzefski - Level 10 Vault State Champion

Level 6 Team - 1st place at Regional Championships
Level 10 Team - 3rd place at Massachusetts State Championships
Level 6 Team - 2nd place at Massachusetts State Cup
Level 6 Team - 3rd place at Boston Classic
Level 5 Team - 6th place at Tim Daggett National Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Tim Daggett National Invitational
Level 10 Team - 3rd place at Tim Daggett National Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Brian Babcock Invitational
Level 10 Team - 1st place at the Yellow Jackets Holiday Meet
Level 6 Team - 1st place at the Yellow Jackets Holiday Meet
Level 5 Team - 3rd place at the Yellow Jackets Holiday Meet




2010-2011 RESULTS

Congratulations to Doug Blanton and Jon Rydzefski on qualifying to
2011 Junior Olympic National Championships!

Brendan McBride - Level 5 P-Bars & All-Around State Champion
Ethan Thibeault - Level 5 Floor State Champion
Kevin Yu - Level 6 High Bar State Champion
Sam Davis - Level 6 Rings State Champion
Stephen Nedoroscik - Level 7 Rings State Champion
Joseph Bonanno - Level 7 Floor, Horse & P-Bars State Champion
Bryan Perla - Level 7 Rings & Vault State Champion
Jon Rydzefski - Level 10 Horse State Champion


Level 5 Team - 4th place at State Cup
Level 6 Team - 4th place at State Cup
Level 5 Team - 3rd place at Boston Classic
Level 6 Team - 3rd place at Boston Classic
Level 7 Team - 2nd place at Boston Classic
Level 10 Team - 3rd place at Boston Classic
Level 5 Team - 2nd place at Tim Daggett National Invitational
Level 6 Team - 4th place at Tim Daggett National Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Tim Daggett National Invitational
Level 7 Team - 1st place at Brian Babcock Invitational
Level 5 Team - 3rd place at Holiday Invitational
Level 6 Team - 3rd place at Holiday Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Holiday Invitational
Level 10 Team - 2nd place at Holiday Invitational




2009-2010 RESULTS

Congratulations to Doug Blanton, Graham Lacerte, and Jon Rydzefski on qualifying to
2010 Junior Olympic National Championships!

Level 6 Team - 4th place at Massachusetts State Cup
Level 6 Team - 2nd place at Brian Babcock Invitational   Results
Level 6 Team - 2nd place team at Legends Holiday Invitational
Level 10 Team - 2nd place team at Legends Holiday Invitational



2008-2009 RESULTS

Congratulations to Zach Aguiar, Doug Blanton, Ed Leary,
and Jon Rydzefski on qualifying to
2009 Junior Olympic National Championships!

Andy Bearse - 2009 Parallel Bars Regional Champion

Level 10 Team - 2nd place team at Tim Daggett Invitational
Level 6 Team - 4th place team at Tim Daggett Invitational

2007-2008 RESULTS

Congratulations to Doug Blanton, Ricky Nutting, and Jon Rydzefski on qualifying to 2008 Junior Olympic National Championships!

Bryan Perla - 2008 Level 5 Vault State Champion
Joe Bonanno - 2008 Level 5 Vault State Champion
Graham Lacerte - 2008 Level 8 Rings State Champion
Nicholas Choquette - 2008 Level 8 Vault State Champion
Jon Rydzefski - 2008 Level 9 Rings State Champion

Level 5 Team - 4th place team at Tim Daggett Invitational
Level 8 Team - 2nd place team at Tim Daggett Invitational
Level 5 Team - 6th place team at Brian Babcock Invitational

2007 RESULTS

Congratulations to Colin Hill, Zach Aguiar, Jon Rydzefski, and Ricky Nutting
on qualifying to 2007 Junior Olympic National Championships!



© 2014 Sterling Academy of Gymnastics. All rights reserved. Web Site Design by Ideations.
15 Industrial Drive Sterling, MA 01564 978-422-7655 facebook.com/sterlinggym
USA Gymnastics Member Club