Home Meets   |   Meet Schedule   |   Meet Results   |   Boys Team   |   Special Olympics   |   Let's Make A Deal

Girl's Team Meet Results



2018 State & Regional Champions

Lily Tessmer - Level 6 All-Around State Champion
Madison O'Brien - Level 5 All-Around State Champion


2017-2018 Team Results




Level 6 Team - 3rd place at State Championships
Level 6 Team - 1st place at Beach Party Invitational
Level 3 Team - 1st place at Gym in Wonderland
Level 2 Team - 1st place at Gym in Wonderland
Level 1 Team - 1st place at Gym in Wonderland
Xcel Platinum Team - 4th place at Gym in Wonderland
Xcel Gold Team - 1st place at Gym in Wonderland
Xcel Silver Team - 1st place at Gym in Wonderland
Xcel Bronze Team - 1st place at Gym in Wonderland
Xcel Platinum Team - 1st place at Commonwealth Cup
Xcel Gold Team - 1st place at Commonwealth Cup
Xcel Silver Team - 1st place at Commonwealth Cup
Xcel Bronze Team - 1st place at Commonwealth Cup
Level 6 Team - 1st place at Commonwealth Cup
Level 5 Team - 2nd place at Commonwealth Cup
Level 4 Team - 2nd place at Commonwealth Cup
Level 3 Team - 1st place at Commonwealth Cup
Level 2 Team - 1st place at Commonwealth Cup
Level 1 Team - 1st place at Commonwealth Cup
Xcel Platinum Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Gold Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Silver Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 8 Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 4 Team - 3rd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 6 Team - 11th place at Sand Dollar Invitational
Level 3 Team - 10th place at Sand Dollar Invitational
Level 2 Team - 5th place at Sand Dollar Invitational
Xcel Gold Team - 6th place at Sand Dollar Invitational
Xcel Silver Team - 2nd place at Sand Dollar Invitational
Xcel Bronze Team - 5th place at Sand Dollar Invitational
Level 6 Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Classic
Level 5 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 4 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 3 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 1-2 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Gold Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Silver Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Bronze Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 8 Team - 4th place at Shine Bright Invitational
Level 6 Team - 1st place at Shine Bright Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Shine Bright Invitational
Level 4 Team - 3rd place at Shine Bright Invitational
Level 3 Team - 1st place at Shine Bright Invitational
Level 2 Team - 3rd place at Shine Bright Invitational
Level 1 Team - 1st place at Shine Bright Invitational
Level 6 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 3 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 2 Team - 2nd place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 1 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational



2017 State & Regional Champions

Gwyneth Macdonough - Xcel Gold Balance Beam Regional Champion
Samantha Railsback - Xcel Silver Uneven Bars Regional Champion
Paige Tower - Scel Silver Floor & All-Around Regional Champion
Sydney Tower - Level 4 All-Around State Champion
Riley Mahoney - Level 7 All-Around State Champion
Addison Citro - Level 2 All-Around State Champion
Ella Stark - Level 1 All-Around State Champion
Paige Tower - Xcel Silver All-Around State Champion
Abigail Lei - Xcel Silver All-Around State Champion
Skylar Lacey - Xcel Silver All-Around State Champion
Sophia Rocha - Xcel Silver All-Around State Champion
Britney Melanson - Xcel Gold All-Around State Champion
Kaitlyn Johnson - Xcel Bronze All-Around State Champion



2016-2017 Team Results



Level 3 Team - 3rd place Medium team at State Cup
Level 2 Team - 3rd place at State Cup
Level 1 Team - 3rd place at State Cup
Xcel Gold Team - 4th place at State Championships
Xcel Gold Team - 4th place at District State Cup
Xcel Bronze Team - 6th place at State Cup
Xcel Silver Team - 2nd place at State Championships
Level 2 Team - 2nd place at Teddy Bear Bingo
Level 1 Team - 1st place at Teddy Bear Bingo
Level 7 Team - 2nd place at Beach Party Invitational
Level 3 Team - 3rd place at Beach Party Invitational
Xcel Silver Team - 2nd place at Beach Party Invitational
Level 7 Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 6 Team - 3rd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 5 Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 4 Team - 2nd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Let's Make a Deal Invitational
Level 2 Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 1 Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Bronze Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Silver Team - 3rd place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Gold Team - 3rd place at Let's Make a Deal Invitational
Xcel Platinum Team - 1st place at Let's Make a Deal Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 4 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 3 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 2 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Xcel Platinum Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Xcel Gold Team - 1st place at Dream Big Invitational
Xcel Bronze Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 3 Team - 1st place at Deary's Northeast Invitational
Xcel Platinum Team - 1st place at Deary's Northeast Invitational
Xcel Gold Team - 1st place at Deary's Northeast Invitational
Xcel Silver Team - 2nd place at Deary's Northeast Invitational
Xcel Bronze Team - 1st place at Deary's Northeast Invitational
Level 7 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Invitational
Level 5 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Invitational
Level 1/2 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Invitational
Xcel Platinum Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Invitational
Scel Gold Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Invitational
Xcel Bronze Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Shine Bright Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Shine Bright Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Shine Bright Invitational
Level 4 Team - 1st place at Shine Bright Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Shine Bright Invitational



2016 State & Regional Champions

Emily Foney - Xcel Silver Vault & All-Around Regional Champion
Gwyneth Macdonough - Xcel Silver Uneven Bars & All Around Regional Champion
Abbey O'Brien - Xcel Silver Vault, Floor & All-Around Regional Champion
Lily Tessmer - Xcel Silver Regional Qualifier
Nova Staruk - Level 8 Uneven Bars Regional Champion
Nicole Grautski - Level 5 All-Around State Champion
Sarah Grautski - Level 3 All-Around State Champion
Sydney Tower - Level 3 All-Around State Champion
Madelyn Brien - Level 2 All-Around State Champion
Sydney Marshall - Level 2 All-Around State Champion
Addison Citro - Level 1 All-Around State Champion
Lily Tomforde - Level 1 All-Around State Champion
Lily Tessmer - Xcel Silver All-Around State Champion
Emily Foney - Xcel Silver All-Around State Champion
Samantha Railsback - Xcel Bronze All-Around State Champion
Paige Tower - Xcel Bronze All-Around State Champion



2015-2016 Team Results


Xcel Silver Team - 1st place Medium Team at State Cup
Xcel Bronze Team - 1st place Medium Team at State Cup
Level 3 Team - 3rd place Small Team at State Cup
Level 2 Team - 3rd place at State Cup
Level 1 Team - 1st place at State Cup
Level 6 Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Level 5 Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Level 3 Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Level 2 Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Level 1 Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Xcel Platinum Team - 3rd place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Xcel Gold Team - 3rd place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Xcel Silver Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Xcel Bronze Team - 1st place at Winthrop St. Patrick's Day Invitational
Xcel Silver Team - 3rd place at Ocean State Classic
Level 8 Team - 5th place at Hawaiian Luau Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Hawaiian Luau Invitational
Level 5 Team - 4th place at Hawaiian Luau Invitational
Level 4 Team - 2nd place at Hawaiian Luau Invitational
Level 3 Team - 3rd place at Hawaiian Luau Invitational
Level 9 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 8 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 3 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Level 2 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Level 1 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Xcel Silver Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Xcel Bronze Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 8 Team - 8th place at Sand Dollar Invitational
Level 6 Team - 7th place at Sand Dollar Invitational
Level 4 Team - 14th place at Sand Dollar Invitational
Xcel Silver Team - 5th place at Sand Dollar Invitational
Xcel Bronze Team - 3rd place at Sand Dollar Invitational
Level 8 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 6 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 4 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Xcel Silver Team - 1st place at Dream Big Invitational
Xcel Bronze Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 8 Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 6 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 4 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 1/2 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 8 Team - 3rd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 6 Team - 1st place at Thompson's Holiday Invitational
Level 4 Team - 3rd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 3 Team - 3rd place at Thompson's Holiday Invitational





2015 State & Regional Champions

Lily Moran - Level 7 All-Around State Champion & Regional Super Team Member
Morgan Lunn - Level 7 Regional All-Star Team Member
Rose Bailey - Level 6 All-Around State Champion
Riley Mahoney - Level 5 All-Around State Champion
Kiely Floyd - Level 4 All-Around State Champion
Corrin Garneau - Level 3 All-Around State Champion
Abigail O'Toole - Level 3 All-Around State Champion


2014-2015 Team Results


Level 2 Team - 5th place at State Cup
Level 3 Team - 2nd place Small Team at State Cup
Level 7 Team - 5th place at State Championships
Level 6 Team - 3rd place at State Championships
Level 4 Team - 2nd place at State Championships
Level 3 Team - 2nd place at Exxcel Beach Party
Level 5 Team - 1st place at Gym Wonderland
Level 6 Team - 3rd place at Ocean State Classic
Level 7 Team - 2nd place at Ocean State Classic
Xcel Silver Team - 4th place at Ocean State Classic
Xcel Platinum Team - 5th place at Ocean State Classic
Level 2 Team - 3rd place at Wilkey's Invitational
Level 3 Team - 1st place at Wilkey's Invitational
Level 4 Team - 1st place at Wilkey's Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Wilkey's Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Wilkey's Invitational
Xcel Silver Team - 2nd place at Wilkey's Invitational
Level 2 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Level 3 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 5 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 7 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 8 Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Xcel Gold Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Xcel Platinum Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Level 2 Team - 1st place at Hot Cocoa Classic
Level 3 Team - 1st place at Hot Cocoa Classic
Level 4 Team - 2nd place at Hot Cocoa Classic
Level 5 Team - 2nd place at Hot Cocoa Classic
Level 6 Team - 1st place at Hot Cocoa Classic
Level 7 Team - 1st place at Hot Cocoa Classic
Xcel Platinum Team - 1st place at Hot Cocoa Classic
Level 3 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 4 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Xcel Gold Team - 3rd place at Dream Big Invitational
Level 2 Team - 1st place at New England Classic
Level 3 Team - 1st place at New England Classic
Level 4 Team - 1st place at New England Classic
Level 5 Team - 3rd place at New England Classic
Level 7 Team - 2nd place at New England Classic
Level 2 Team - 2nd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 3 Team - 2nd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 4 Team - 1st place at Thompson's Holiday Invitational
Level 5 Team - 5th place at Thompson's Holiday Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 7 Team - 2nd place at Thompson's Holiday Invitational
Level 8 Team - 4th place at Thompson's Holiday Invitational




2014 State & Regional Champions

Deanne Grautski - Level 8 All-Around State Champion
Julia O'Connor - Level 6 All-Around State Champion
Veronica Enis - Level 4 All-Around State Champion
Samantha Bunner - Level 3 All-Around State Champion
Kiely Floyd - Level 3 All-Around State Champion
Emma Landadio - Level 2 All-Around State Champion
Aleyna Duval - Xcel Gold All-Around State Champion



2013-2014 Team Results

 
Level 2 Team - 4th place at State Championships
Level 3 Team - 1st place at State Championships
Level 6 Team - 5th place at State Championships
Level 3 Team - 1st place at Pot O' Gold Invitational
Level 8 Team - 6th place at Starlight Invitational
Level 6 Team - 4th place at Starlight Invitational
Level 4 Team - 10th place at State Championships
Level 5 Team - 3rd place at State Championships
Level 2 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 3 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 5 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 8 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Xcel Bronze Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Xcel Gold Team - 1st place at Let's Make A Deal
Xcel Platinum Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Level 2 Team - 3rd place at Sand Dollar Invitational
Level 3 Team - 4th place at Sand Dollar Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Sand Dollar Invitational
Xcel Platinum Team - 1st place at Oh, The Places You'll Go
Xcel Gold Team - 4th place at Oh, The Places You'll Go
Xcel Bronze Team - 2nd place at Oh, The Places You'll Go
Level 3 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 5 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 6 Team - 1st place at Dream Big Invitational
Level 8 Team - 2nd place at Dream Big Invitational
Level 2 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 3 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 4 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 5 Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic
Level 6 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 8 Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Bronze Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Silver Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic
Xcel Gold Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic
Level 5 Team - 1st place at Gymstreet USA Future Stars of the Red Carpet
Level 2 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 3 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 4 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Pilgrim Harvest Invitational
Level 6 Team - 2nd place at Pilgrim Harvest Invitational


2013 State & Regional Champions

Deanne Grautski - Level 8 All-Around Regional Champion
Alexa Ryan - Level 6 All-Around State Champion
Carly James - Level 5 All-Around State Champion
Molly Carr - Level 5 All-Around State Champion
Kendall Bastarache - Level 4 All-Around State Champion
Isabella Botto - Level 3 All-Around State Champion
Lydia Garneau - Level 3 All-Around State Champion
Madison Powell - Level 3 All-Around State Champion
Ashley Cotting - PREP Gold All-Around State Champion
Anna Hayward - PREP Bronze All-Around State Champion
Katie Price - PREP Silver All-Around State Champion


2012-2013 Team Results

 
PREP Silver Team - 6th place at State Championships
Level 3 Team - 1st place at State Championships
PREP Bronze Team - 6th place at Dew Drop
Level 4 Team - 9th place at State Championships
PREP Gold Team - 4th place (Medium Team) at State Championships
PREP Bronze Team - 4th place (Medium Team) at State Championships
Level 3 Team - 1st place & 3rd place at Pot O' Gold Classic
PREP Gold Team - 3rd place at Pot O' Gold Classic
PREP Silver Team - 4th place at Pot O' Gold Classic
PREP Bronze Team - 1st place & 4th place at Pot O' Gold Classic
Level 5 Team - 2nd place at State Championships
Level 6 Team - 5th place at State Championships
Level 5 Team - 1st place at Gymnastics Revolution's Team Challenge
PREP Bronze Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 7 Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 5 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 3 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Legend's Oh the Places You'll Go Invitational
Level 5 Team - 1st place at Legend's Oh the Places You'll Go Invitational
Level 6 Team - 1st place at Brestyan's Invitational
Level 5 Team - 1st place at Brestyan's Invitational
Level 6 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 5 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 4 Team - 3rd place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 3 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
PREP Gold Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
PREP Silver Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
PREP Bronze Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic Invitational
Level 5 Team - 1st place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 6 Team - 3rd place at Yellow Jackets Holiday Invitational
Level 3 Team - 1st place at Pilgrim Harvest Invitational


2012 State Champions

Thailee Zarycki - Level 2 All-Around State Champion
Madison Powell - Level 2 All-Around State Champion
Leah Hitzrot - Level 2 All-Around State Champion
Kaden Scopelliti - Level 3 All-Around State Champion
Mya Barbato - PREP Rookie All-Around State Champion
Jenny Clark-Viklund - PREP Rookie All-Around State Champion
Nicole Grautski - Level 4 All-Around State Champion
Haley Doyle - Level 8 All-Around State Champion


2011-2012 Team Results

       
Level 2 Team - 1st place at State Championships
Level 3 Team - 2nd place at State Championships
Level 4 Team - 2nd place Medium Team at State Championships
PREP Rookie Team - 6th place at State Championships
PREP Novice Team - 1st place at State Championships
Level 8 Team - 6th place at State Championships
Level 2 Team - 1st place at Pot O' Gold Classic
Level 3 Team - 2nd place at Pot O' Gold Classic
Level 4 Team - 2nd place at Pot O' Gold Classic
PREP Rookie Team - 2nd place at Pot O' Gold Classic
PREP Novice Team - 1st place at Pot O' Gold Classic
Level 4 Team - 2nd place at Starlight Invitational
Level 7 Team - 5th place at Starlight Invitational
Level 8 Team - 3rd place at Starlight Invitational
Level 5 Team - 3rd place at State Championships
Level 2 Team - 1st place at Let's Make A Deal Invitational
Level 3 Team - 1st place at Let's Make A Deal Invitational
Level 4 Team - 1st place at Let's Make A Deal Invitational
Level 5 Team - 2nd place at Let's Make A Deal Invitational
Level 7 Team - 3rd place at Let's Make A Deal Invitational
Level 8 Team - 1st place at Let's Make A Deal Invitational
PREP Novice Team - 3rd place at Let's Make A Deal Invitational
Level 3 Team - 1st place at Tim Daggett National Invitational
Level 5 Team - 1st place at Tim Daggett National Invitational
Level 8 Team - 1st place at Tim Daggett National Invitational
Level 5 Team - 3rd place at Sand Dollar Invitational
PREP Rookie Team - 1st place at Bay State Classic
PREP Novice Team - 1st place at Bay State Classic
Level 4 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 5 Team - 1st place at Cape Cod New Year's Classic
Level 8 Team - 2nd place at Cape Cod New Year's Classic
Level 2 Team - 1st place at Candy Cane Classic
Level 3 Team - 2nd place at Candy Cane Classic
Level 4 Team - 2nd place at Candy Cane Classic
Level 5 Team - 1st place at Candy Cane Classic
Level 8 Team - 2nd place at Candy Cane Classic
Level 5 Team - 1st place at Pilgrim Harvest
Level 8 Team - 3rd place at Pilgrim Harvest





2011 Home Meet Scores
Tune Up Meet Results     Let's Make A Deal Results

2011 State Champions

Beatrice Ogden - Level 2 All-Around State Champion
Alexa Ryan - Level 5 All-Around State Champion
Laura Sawin - PREP Intermediate All-Around State Champion
Paige Muir - PREP Rookie All-Around State Champion

2010-2011 Team Results

   
PREP Rookie Small Team - 3rd place at State Championships
PREP Intermediate Team - 5th place at State Championships
PREP Novice Team - 4th place team at State Championships
Level 2 Team - 1st place at State Cup Meet
Level 4 Team - 3rd place at State Cup Meet
Level 4 Team - 1st place at GymStreet Local Meet
Level 4 Team - 1st place at Winthrop Local Meet
Level 7 Team - 2nd place at Starlight Invitational
Level 2 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 3 Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 5 Team - 3rd place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 4th place at Let's Make A Deal
Level 7 Team - 1st place at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 3rd place at Hill's Maryland Classic
Level 4 Team - 1st place at Bay State Classic
Level 5 Team - 3rd place at Bay State Classic
Level 6 Team - 2nd place at Bay State Classic
Level 7 Team - 1st place at Bay State Classic
PREP Rookie Team - 1st place at Bay State Classic
PREP Novice Team - 3rd place at Bay State Classic
Level 5 Team - 1st place at MGC Halloween Meet
Level 6 Team - 3rd place at MGC Halloween Meet
Level 4 Team - 2nd place at Pilgrim Harvest
Level 5 Team - 5th place at Pilgrim Harvest
Level 6 Team - 7th place at Pilgrim Harvest
Level 7 Team - 3rd place at Pilgrim Harvest





2010 Home Meet Scores
Ready or Not Meet Results   |   Let's Make A Deal Results

Flip for Pink Local Meet - Sunday, November 7, 2010
Level 2 | Level 3 | Level 4 | Level 5 | Level 6 | Level 7 | Level 8 | Level 9 | Level 10 |
Level pn | Level pi | Level pa | Level ps |

2010 State & Regional Champions

Stephanie Verry - Level 10 JO Nationals Qualifier

Deanne Grautski - Level 6 All-Around State Champion
Lindsay Witt - Level 6 All-Around State Champion
Christa Moore - Level 5 All-Around State Champion
Sasha Cross - Level 4 All-Around State Champion
Melissa Long - Level 3 All-Around State Champion
Mckenze McGonagle - Level 2 All-Around State Champion
Nova Staruk - Level 2 All-Around State Champion

2010 Team Results

   
Level 2 Team - State Champions
Level 3 Team - State Champions
Level 4 Team - 3rd place at State Championships
Level 5 Team - 9th place at State Championships
Level 6 Team - 4th place at State Championships
Level 2 & 3 Teams - 1st place at Fliptastic Local Meet
Level 5 Team - 2nd place at Let's Make A Deal
Level 6 Team - 1st place at Bay State Classic
Level 5 Team - 2nd place at Bay State Classic
Level 7 Team - 3rd place at Bay State Classic
Level 4 Team - 4th place at Bay State Classic
PREP Rookie - 1st place at New Year's Invitational
PREP Novice - 4th place at New Year's Invitational
PREP Intermediate - 4th place at New Year's Invitational
Level 2 Team - 1st place at New Year's Invitational
Level 3 Team - 1st place at New Year's Invitational
Level 5 Team - 3rd place at Pilgrim Harvest
Level 6 Team - 2nd place at Pilgrim Harvest


2009 Home Meet Scores
Tune Up Meet Results   |   Let's Make a Deal Results

2009 State & Regional Champions

Level 8, 9 & 10 State Champions
Kaylee Remillard - 2009 Level 9 States - 3rd place beam
Bella Chiaravallotti - Level 8, 1st on Bars, 5th on Vault, 8th on Floor, 2nd AA
Bella - 3rd place team (MA) at Level 8 Regional Championships

2009 State Champions - Level 7
Allyson Corrinne - 1st on Bars, 2nd on Vault & Floor, 2nd AA
Megan Gendron - 2nd on Bars, 7th on Beam, 7th AA
Stephanie Roche - 1st on Beam, 4th on Floor, 8th AA

2009 State Champions - Level 6
Haley Doyle - 2nd on Beam, 7th on Floor, 9th on Bars, 5th AA

2009 State Champions - Level 5
Samantha Collins - 4th on Floor, 6th on Vault, 7th on Beam, 5th AA
Bridgit Donohue - 2nd on Vault, 3rd on Beam, 3rd on Floor, 4th AA
Michelle Farnsworth - 4th on Beam
Deanne Grautski - 1st on Bars, Beam & Floor, 2nd on Vault, 1st AA
Morgan Cormier - 5th on Beam
Kaitlyn Lindsay - 3rd on Floor, 6th on Vault, 8th on Bars & Beam, 5th AA
Raleigh Finnegan - 3rd on Floor, 6th on Beam, 9th on Vault, 7th AA
Lindsay Witt - 1st on Vault & Bars, 3rd on Floor, 4th AA
Haley Brodin - 1st on Floor, 3rd on Bars, 5th on Beam, 9th on Vault, 3rd AA
Alexis Bergman - 1st on Beam, 6th on Vault, 7th on Floor, 10th on Bars, 5th AA

2009 State Champions - Level 4
Christa Moore - 1st on Beam & Floor, 2nd on Bars, 5th on Vault, 1st AA
Elle Valois - 1st on Bars, 3rd on Beam, 8th on Vault, 4th AA
Melanie Menard - 2nd on Beam, 3rd on Floor & Bars, 6th on Vault, 2nd AA
Brittney Naugler - 4th on Floor & Beam, 5th on Bars, 7th on Vault, 3rd AA
Emily Rayworth - 3rd on Vault, 4th on Bars, 7th on Floor, 6th AA
Samantha Pierce - 4th on Bars
Danielle Jusseaume - 5th on Beam, 8th on Bars
Hannah Zanni - 4th on Floor
Mikayla Parker - 8th on Beam

2009 State Champions - PREP Opt Novice
Laura Sawin - 5th on Vault, 6th on Bars, 2nd on Beam, 4th on Floor, 1st AA
Hannah Kendall - 1st on Bars, 6th on Floor, 2nd AA
Sarah Wozniak - 3rd on Floor

2009 State Champions - PREP Opt Intermediate
Molly Richard - 6th on Bars, 5th on Floor, 6th AA
Jessica DeCouteau - 3rd on Beam, 4th on Floor, 4th AA
Liz Reynolds - 6th on Bars, 6th on Floor, 4th AA
Jocelyn Bly - 1st on Floor, 6th AA
Jenna Masiello - 7th on Vault, 4th on Bars, 4th on Beam, 1st on Floor, 2nd AA

2009 Team Results

Level 5 Team - 5th place at State Championships
Level 4 Team - 2nd place at State Championships - Medium Team Div.
Level 4 Team - 1st place team at Thompson's Spring Fling
Level 5 Team - 1st place team at Thompson's Spring Fling
Level 4 Team - 4th place team at Starlight Invitational
Level 5 Team - 4th place team at Starlight Invitational
PREP Intermediate - 1st place team at Dr. Seuss Invitational
Level 4 Team - 4th place team at Let's Make A Deal
Level 5 Team - 6th place team at Let's Make A Deal
Level 7 Team - 7th place team at Let's Make A Deal
PREP Intermediate - 4th place team at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place team at Brestyan's Invitational Meet
Level 4 Team - 2nd place team at Wilkey Wonka
Level 5 Team - 2nd place team at Wilkey Wonka
Level 7 Team - 2nd place team at Wilkey Wonka


2008 Home Meet Scores
Tune up Meet Results   |   Let's Make a Deal Results

2008 State, Regional, & Eastern Champions

Stephanie Verry - 2008 Level 9 Eastern Championships - 2nd place floor
Bella Chiaravallotti - 2008 Level 7 Bars and All-Around Champion
Megan Gendron - 2008 Level 6 State Championships - 3rd place All-Around
Haley Doyle - 2008 Level 5 Beam State Champion & 2nd place All-Around
Kaitlyn Lindsay - 2008 Level 4 Vault & All-Around State Champion
Raleigh Finnegan - 2008 Level 4 Floor State Champion
Rachel Cressler - 2008 Level 4 Bars State Champion
Deanne Grautski - 2008 Level 4 Vault State Champion
Lindsay Witt - 2008 Level 4 Vault State Champion
Hannah Kendall - 2008 Prep Novice Closed Bars State Champion
Sarah Wozniak - 2008 Prep Novice Closed Bars State Champion
Jessica Decoteau - 2008 Prep Novice Closed Bars State Champion

2008 Team Results

PREP Novice Closed Team - 5th place at State Championships.
Level 4 Team - 1st place at State Championships - Large Team Div.
Level 7 Team - 1st place team at Judges' Cup
Level 4 Team - 2nd place team at Judges' Cup
Level 4 Team - 1st place team at St. Patrick's Day meet at MGC Waltham
Level 4 Team - 2nd place team at Nation's Capital Cup
PREP Opt Novice Closed - 2nd place team at Mardi Gras Meet
PREP Opt Intermediate - 4th place team at Mardi Gras Meet
Level 4 Team - 1st place team at Let's Make A Deal
PREP Opt Novice Closed - 2nd place team at Let's Make A Deal
Level 4 Team - 1st place team at 2008 Bay State Classic
PREP Opt Novice Closed - 1st place team at 2008 Bay State Classic
Level 7 Team - 3rd place team at 2008 Bay State Classic


2007 Home Meet Scores
Tune up Meet Results   |   Let's Make a Deal Results

2007 State & Regional Champions

Stephanie Verry - 2007 Level 9 Regional Floor Champion
Kaylee Remillard - 2007 Level 8 State Floor and Beam Champion
Amanda Gustafson - 2007 Level 6 State Beam Champion


2006 Home Meet Scores

Tune Up Meet Results
Session 1   Session 2
Session 3  Session 4

2006 Let's Make a Deal


START HERE! GO ANYWHERE!


© 2014 Sterling Academy of Gymnastics. All rights reserved. Web Site Design by Ideations.
15 Industrial Drive Sterling, MA 01564 978-422-7655 facebook.com/sterlinggym
USA Gymnastics Member Club